Dijitalleşen Sanayinin Pazaryerinde Mağaza Açarak Hemen Satışa Başlayın. Mağaza Aç
Dijitalleşen Sanayinin Pazaryerinde Mağaza Açarak Hemen Satışa Başlayın. Mağaza Aç
Tüm Kategoriler
Diğer
Tüm Kategoriler

Marka

Tezmaksan Kayış

Uzunluk (cm)


Kalınlık (mm)


Diş Ölçüsü (mm)


Diş Adedi


Genişlik (mm)


Filtrele
Filtrele

FiltreleFiltreleMarka


Uzunluk (cm)


Kalınlık (mm)


Diş Ölçüsü (mm)


Diş Adedi


Genişlik (mm)


11,994
4,528
8,459
21,632
10,415

Kayış

Kayış

Günümüzde kullanılmış olan pek çok farklı makinenin hareket iletimi ve çeşitli mekanik işlevlerinin yerine getirilmesi için kullanılmış olan farklı ürünler bulunur. Tasarım açısından bakıldığında birçok farklı tasarıma sahip olarak üretilmiş birbirinden farklı hareket iletimi araçları bulunsa da, özellikle makinelerdeki güç aktarımını daha konforlu bir şekilde yapılması için kayışlar tercih edilir. Endüstriyel uygulamalarda ve tüketici ürünlerinde yaygın olarak kullanılmış olan kayışlar, motor ve diğer mekanik sistemler arasında güç ve hareket iletmek için önemli bir yapıya sahiptir. Kullanımı açısından pek çok farklı alanda kullanılan birbirinden farklı kayışları bulunsa da, özellikle kayışların kullanımı sırasında sağlamış olduğu pek çok avantaj bulunur.

Verimli güç iletimi sağlayan kayış kasnak, düşük enerji kaybı ile yüksek verimlilik imkanı sağlar. Esnek yapıları sayesinde birçok farklı çeşit uygulamada kullanılan kayışlar, düşük maliyetli ve kolay değiştirilebilir yapıya sahip olmasından dolayı tercih edilir. Dayanıklılık açısından uygun makinelerde seçildiği zaman verimli ve uzun ömürlü bir şekilde kullanımı sağlanabilir.

Kayış Nedir Nerelerde Kullanılır?
Mekanik sistemlerde güç ve hareket üretimini sağlayan esnek yapıya sahip kayışlar, lastik ve polimer bazlı malzemelerden üretilmiştir. Motorlar, tekerlekler, kasnaklar ve diğer döner bileşenler arasında güç aktarımını sağlamak adına kullanılmış olan Kayışlar, çeşitli genişlik ve uzunlukta üretilmesinin yanı sıra farklı uygulamalar için özel olarak tasarlanmış birçok çeşidi bulunur. Kayış nedir sorusuna en net cevap olarak; makinelerde güç aktarımı, hareket iletimi ve çeşitli mekanik işlevleri yerine getirmek için kullanılan esnek malzemeler.

Kayışların kullanım alanlarına bakıldığında pek çok farklı alanda tercih edilmiş olduğundan dolayı, kullanım alanına uyumlu ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Otomotiv sektöründe motor, fan ve kompresörler gibi güç iletişiminde kullanılmış olan Kayışlar, sanayi alanında da yaygın bir şekilde tercih edilir. Çeşitli makinelerde güç ve hareket iletimini sağlayan Kayışlar, paketleme makinelerinde ve tarım makineleri gibi yaygın olarak kullanılan makinelerde de tercih edilir.

Kullanım alanı açısından ev aletlerinde özellikle çamaşır makineleri, elektrik süpürgeleri ve bulaşık makineleri gibi ev aletlerine yaygın bir şekilde kullanılabilir. Endüstriyel otomasyon alanında robotik sistemler ve otomatik kontrol sistemlerinde de hareket iletimi ve senkron senkronizasyonu sağlayan kayışlar, hassas yapıya sahip olan endüstriyel alanındaki yapılarda çok fazla tercih edilir.kullanım alanları açısından otomotiv, sanayi, ev aletleri ve baskı makinelerinde kullanılmış olan Kayışlar, düşük enerji kaybı ile bu alanlarda yüksek verimlilik imkanı sağlar. K

Kayış Çeşitleri ve Modelleri
Mekanik açıdan bakıldığında bir çok farklı kullanım alanında güvenilir bir şekilde kullanım sağlayabileceğiniz birbirinden özel kayış çeşitleri bulunur. Çeşitleri ve modellerine bakıldığında kullanım alanına göre üretilmiş birbirinden farklı tasarımlara sahip Kayışları bulunsa da, esnek yapıları sayesinde mekanik sistemlerde güç ve hareket iletimini kolayca yapılmasını sağlar. Kayış kullarımı sırasında verimli ve uzun Ömürlü bir kayış seçimi için, kullanım alanınıza uyumlu olarak üretilen Kayışları tercih edebilirsiniz.

V Kayışları: Bir diğer adı ile Trapez Kayışlar olarak bilinen ve V Kayışlar, adını Trapez kesitli yapısından alır. Çoğunlukla motorlar ve makinelerde güç aktarımı için kullanılmış olan bu Kayışlar, pekçok farklı alanda kullanılması ile tercih edilir. Standart, dar ve çoklu kayış olmak üzere birbirinden farklı kayış modelleri bulunsa da, kullanım alanı ve özellikleri arasında ayrı yapılara sahiptir. Standart V Kayışları, otomotiv motorları, sanayi makineleri ve kompresörler gibi alanlarda yüksek tutuş gücü ve uzun ömürlü kullanımı sayesinde tercih edilir. Dar Profil V Kayışları ise yüksek güç gerektiren uygulamalarda kullanıldığından dolayı ince kesitli yapısı ve daha yüksek güç üretmesi ile bilinir. Çoklu V Kayışları ise ağır sanayi makineleri, tarım makineleri ve büyük kompresörler için üretilmiş olan kayışlardır. Yüksek güç kapasitesi ve dayanıklılık sağlayan Çoklu V Kayışları, verimli kullanımı ile dikkat çeken kayış türleri arasında yer alır.

Düz Kayışlar: Kayış çeşitleri arasında geniş ve düz bir yüzeye sahip olarak üretilmiş pek çok farklı kayış bulunsa da, özellikle hafif yükler için üretilmiş olan kumaş kaplı ve plastik yapıya sahip düz Kayışlar bulunur. Kumaş kaplı düz Kayışlar bant sistemleri, baskı makineleri ve tekstil makineleri gibi makinelerde güvenle kullanılabilir. Esneklik düşük maliyet yapısı ve kolay kurulumu ile dikkat çeken kumaş kaplı düz kayışlar, plastik düz kayışlara nazaran daha fazla tercih edilir. Hijyenik koşulları gerektiren gıda ve ilaç sektöründe kullanılan plastik düz Kayışlar, kimyasal direnci yüksek ve temizlenmesi kolay olduğundan dolayı tercih edilir.

Senkron Kayışları: Dişli kayışlar olarak bilinen zamanlama ve hassas hareket iletimi gerektiren uygulamalarda kullanılan Senkron Kayışları, poliüretan ve neoplan yapısı sayesinde çok fazla tercih edilir. Kullanım alanları CNC makineleri, otomotiv motorları ve yazıcılar olarak tercih edilen bu kayışlar, hassas hareket iletimi ve düşük bakım gereksinimleri sayesinde tercih edilir. Neoplan kayışları ise robotik sistemler ve endüstriyel otomasyon alanında kullanılır. Çeşitli çevresel koşulları dayanıklı olarak üretilen bu kayış, aşınma direnci yüksek olduğundan dolayı uzun ömürlü kullanılabilir.

Kayış Seçimi Nasıl Yapılır?
Verimli ve rahat bir şekilde kayış kullanımı için, kullanmış olduğunuz kayışın koşullarına, performans kriterlerine ve hangi uygulama alanına uygun olması ile tercih edilmesi gerekir. Yanlış kayış seçimi durumunda kullanmış olduğunuz malzeme de veyahut araçta verimlilik kaybına ve ekipman arızalarına neden olabilirsiniz. Bu tarz durumlara yaşamamak için kayıt seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli hususlar bulunur.

Kayıt seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi, kayışın uygulama gereksinimlerine uygun olarak seçilmesidir. Kayışın ne kadar güç aktardığı, ne hızla çalışacağını ve nasıl bir yük taşıyacağı gibi faktörler uygulama gereksinimleri açısından önemlidir. Motor gücü ve diğer mekanik bileşenlerinin ihtiyaçlarına göre belirlenen güç ihtiyacı, kayışın çalışacağı hız göz önüne alarak seçilmesi gerekir.

Verimli ve güvenilir bir kayış kullanımı için kayış seçimi sırasında çevresel koşullara göz önünde bulundurmanızda fayda vardır. Doğru kayış türünü seçmek için kayışın çalışacağı ortamın sıcaklık aralığına göz önünde bulundurulması gerekir. Yüksek sıcaklıklar için ısıya dayanıklı malzemelerden yapılmış Kayışları tercih ederek daha uzun ömürlü bir kullanım saglayabilirsiniz. Diğer yandan ortamda bulunan nem veya kimyasal maddelerin varlığı da dikkate alınarak bir kayıt seçiminin yapılmasında fayda vardır.

Kayış Bakımı ve Temizliği
Kayışları verimli bir şekilde kullanmak ve uzun Ömürlü tercih etmek için özellikle kayışların bakımının ve temizliğinin düzenli olarak yapılmasında fayda vardır. Kayış bakımı sırasında kullanılmış olduğu alanda gerginlik ayarının doğru oranda olduğuna dikkat etmenizde fayda vardır. Diğer yandan temizlik açısından düzenli olarak temizlenmesi gereken bu Kayışlar, Kir ve yağ birikintilerinin giderilmesi sonucunda daha verimli kullanılabilir. Bakım yapıldığı sıra düzenli olarak aşınma belirtileri açısından kontrol edilmesi gerekir. Kullanmış olduğunuz kayışınızda aşınmalar bulunuyorsa en kısa sürede kayışı değiştirmenizde fayda vardır. Kayış kullanımında bakım ve temizliğinin yapılması durumunda daha uzun ömürlü bir kayış kullanabilirsiniz. Bakım zamanlarında kayışın değişmesi gerektiğini düşünüyorsanız, kullanacağınız kayış fiyatları hakkında bilgi sahibi olarak kullanım sağlayabilirsiniz.