1. Anasayfa
  2. /
  3. CNC Operatörü Bul
CNC Operatörü Bul

CNC OPERATÖR BUL

Aradığınız CNC OPERATÖRLER parkurda.com'da

Kurumsal üyeliğinizi tamamlayarak, kayıt olduktan sonra CNC OPERATÖR adaylarının özgeçmişleri bir tıkla elinizin altında. Aradığınız CNC Operatörlerin özgeçmişlerini ana sayfa da üst menüde yer alan ELEMAN İLANLARI bölümünden ELEMAN ARA sekmesine tıklayarak, uzman oldukları makine teknolojisi alanlarına, maaş beklentilerine göre filtreleyebilir, listeleyebilir ve inceleyebilirsiniz. Ayrıca ilgilendiğiniz adayların özgeçmişlerinizi bilgisayarınıza indirebilir ya da yazdırabilirsiniz. Parkurda.com ihtiyaçlarınızı sadece tek bir yolla çözmez. Sıradışı çözümlerinin yanı sıra, standart çözümleri de yine kullanıcılarına sunar. Dolayısıyla CNC Operatör bulmak sadece operatör havuzunu incelemekten ibaret değil. Aradığınız adaylara, firma eleman ilanlarınızı hazırlayarakta başvuru alabilirsiniz.

İŞ İLANI VEREBİLİRSİNİZ

Kurumsal üyeliğinizi tamamlayarak, kayıt olduktan sonra "FASON İŞ İLANLARI" bölümünüzden "FİRMA BİLGİLERİNİZİ" doldurarak, firma profilinizi oluşturduktan sonra Eleman İlanı vererek,
* İlanınızın ELEMAN İLANLARI bölümünde listelenmesini sağlayabilir,
* Adayların ilanınıza başvurmasını sağlayabilir,
İLANLARIM bölümünden ilanınızı güncelleyebilir ya da AKTİF - PASİF durumuna alarak yayınlayabilir ya da yayından kaldırabilir ,
* İlanınıza başvuran adayları Olumlu ya da Olumsuz yanıtlayabilir ya da iletişime geçebilirsiniz.

CNC Nedir?

Takım tezgâhı, üzerine bağlanmış olan bir kesici takım yardımıyla iş parçası üzerinden talaş kaldırarak şekillendiren tezgahlara denir. Bu tur tezgahlarda kesici takım dönerse iş parçası doğrusal hareket eder. Eğer iş parçası dönerse bu sefer kesici takım doğrusal hareket eder. Yani kısacası kesme işleminin gerçekleşebilmesi için kesici takım ve iş parçasından bir tanesi mutlaka dönmelidir. Takım tezgâhları genellikle yapılan işlemlere göre isimlendirilirler. Örneğin, Torna Tezgâhı, Taşlama Tezgâhı, Matkap Tezgâhı vb.
Takım tezgahlarının çalıştırılması için belirli bir mantıksal sıraya göre yazılmış alfa numerik kodlara NC (Sayısal Denetim) programı denir.  Takım tezgahına entegre edilmiş bir bilgisayar yardımıyla bu NC kodların işletilmesine ise CNC (Bilgisayarlı Sayısal Denetim), tezgahlara da CNC takım tezgâhları denir.

CNC Operatör Kimdir?

Metal ya da metal olmayan malzemeleri istenilen biçim ve ölçülere getirmek için CNC programlarını   yazarak ya  da  yazılmış  CNC programını  tezgahlara  aktararak  imalatını gerçekleştiren kişiye CNC OPERATÖRÜ denir.
CNC operatörleri öncelikli olarak makine ve yedek para imalatı, kalıpçılık, otomotiv vb. sektörler olmak üzere hemen hemen her türlü imalat sektöründe çalışırlar. Özellikle CNC lazer ve CNC su jeti türü CNC tezgahlarının yaygın olarak kullanılmaya başlanması sonucu metal dışı sektörlerde de yaygın olarak  çalışmaya başlamışlardır.

CNC Makinesi Ne için Kullanılır?

Günümüzde CNC takım tezgâhları endüstrinin hemen hemen bütün alanlarında ve her türlü iş parçasının imalatında kullanılmaktadır. Bu tezgahlar konvansiyonel takım tezgahlarında olduğu gibi yaptıkları işlere göre isimlendirilirler. Örneğin, CNC Torna, CNC işleme Merkezi, CNC Lazer Tezgâhı vb.

CNC'nin Endüstride Kullanım Alanları Nelerdir?

Günümüzde CNC takım tezgâhları endüstrinin hemen hemen bütün alanlarında ( otomotiv ,kalıp , medikal ,ambalaj ,havacılık vs ) ve her türlü iş parçasının imalatında kullanılmaktadır. Bu tezgahlar konvansiyonel takım tezgahlarında olduğu gibi yaptıkları işlere göre isimlendirilirler. Örneğin, CNC Torna, CNC işleme Merkezi, CNC Lazer Tezgâhı vb.

 

CNC Makinelerini Kullanmak İçin Gerekenler?

- CNC tezgâhı ve çeşitlerini iyi tanımalıdır.
-  İş parçası bağlama aparat ve sistemleri ile seçim kriterlerini bilmelidir.
- Kesici takım ve bağlama sistemlerini bilmelidir.
- CNC tezgahlarında güvenli çalışma kurallarını bilmeli ve uygulamalıdır.
- Kesici takımların kalibrasyonları yapabilmelidir.
- Kesme teorisi, kesme hızı, devir sayısı ve ilerleme terimlerinin anlamları ile bunların hesaplamalarını çok iyi bilmelidir.
- Ölçme ve kontrol aletlerini iyi tanımalı ve kullanılışlarını bilmelidir.
- Teknik resim okuyabilmelidir.
- Yapılan işleri imalat resmindeki ölçü ve diğer özelliklere göre kontrol edebilmelidir.
-  Malzeme bilgisine sahip olmalıdır.
- Kullandığı tezgâh ve çevresinin temizlik ve bakımını eksiksiz olarak yapmalıdır.

CNC Tezgahlarının Tarihçesi

Sayısal Kontrol (NC) fikri II. Dünya Savaşının sonlarında A.B.D hava kuvvetlerinin ihtiyacı olan kompleks uçak parçalarının üretilmesi için ortaya   çıkmıştır. Çünkü bu tur parçaların imalatı o günkü mevcut tezgâh ve imalat teknikleri ile mümkün değildi. Bunun gerçekleştirilmesi için Parsons Corporation ve MIT üniversitesi ortak çalışmalara başladı.
1952 yılında ilk olarak Cincinnatti-Hydrel bir freze tezgahını Sayısal Denetim (NC) ile donatarak bu alandaki ilk başarılı çalışmayı gerçekleştirirler.  Bu tarihten itibaren de NC tezgahların imalatına başlanmıştır.

CNC Operatör Bul